Axel Einar Hjort, "Oh boy", byrå, NK

Axel Einar Hjort,
Axel Einar Hjort,
Axel Einar Hjort,
Axel Einar Hjort,
Axel Einar Hjort,
Axel Einar Hjort,
Axel Einar Hjort,
Axel Einar Hjort,
Axel Einar Hjort,
Axel Einar Hjort,
Axel Einar Hjort,
Axel Einar Hjort,

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

AXEL EINAR HJORT, "Oh boy", byrå, Nordiska Kompaniet 1931, bonad och mörkbonad björk, fem lådor med lister i relief, brickmärkt NK 33930 - C16631, höjd 90, 100 x 48 cm, smärre slitage

HISTORIK
Byrån finns förtecknad i NK:s ritningsarkiv och är där betecknad som "byrå av björk", "Oh boy" och "lagervara". Ursprungsritningen är daterad 8 mars 1929 och byrån är följaktligen ett tidigt exempel på Hjorths formgivning för Nordiska Kompaniet. Modellen ställdes ut på Stockholmsutställningen 1930.

57

2019-05-16