Anna Petrus, eldhundar, 1 par, Svenskt Tenn

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

ANNA PETRUS, eldhundar, 1 par, Svenskt Tenn, modellnummer 780, formgivna 1927-28, mässing och gjutjärn, dekor av lejon, signerade A. Petrus, höjd 14, längd 45,5 cm, visst slitage och anlöpningar

LITTERATUR
Modellen avbildad i Firma Svenskt Tenns produktionskatalog från 1931.

29

2019-05-16