Alf Wallander, unik vas, Reijmyre 1914

Klubbat för:

65000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

ALF WALLANDER, stor vas, Reijmyre 1914, unik, underfång i blågrönt, överfång i vitt, brunt och orange, syraetsad, graverad och slipad dekor av sex tranor och moln mot blågrön fond, signerad Reijmyre A. WALLANDER 1914 A.E Boman No 346 UNIK (etsad, graverad och slipad av Axel Enoch Boman (1875-1949), höjd 44 cm

PROVENIENS: Denna vas utställdes på Baltiska utställningen i Malmö 1914. Utställningen kan ses som den sista stora manifestationen av jugendstilen i Sverige. Utställningsområdet - i nuvarande Pildammsparken - omfattade 490 000 kvadratmeter, enbart industriavdelningarna hade mer än 1700 utställare. Sverige, Danmark, Tyskland och Ryssland deltog i utställningen med konst och konsthantverk. Utställningsaffischen, som tecknades av Ernst Norlind (1877-1952) visade i likhet med auktionens vas en bild av flygande tranor.

LITTERATUR: Karin Lundgren m fl: Reijmyre glasbruk, Östergötlands Länsmuseum 2010, s. 73 ff.
Vasens skiss avbildad på helsida på sidan 76.

HISTORIK: Alf Wallander (1862-1914) började sin konstnärliga bana vid Rörstrand 1896 och under åren 1907-1911 arbetade han för Kosta glasbruk. Inför de stora konstindustriella utställningarna 1908, 1909 och 1914 anlitades han av Reijmyre glasbruk för att teckna förlagor. Dessa glas blev praktpjäser och är som mest upp till en halvmeter höga. På Wallanders glas finns fler däggdjur och fåglar än vad som tidigare varit vanligt på svenskt glas. Wallanders glas var tekniskt mycket komplicerade och ofta använde han sig av två till fyra överfång och ett till två underfång. Ett tjugotal överfångsglas formgivna av Alf Wallander för Reijmyre är idag kända.

198

2019-05-16