Stig Lindberg, golvvas, Gustavsberg 1965

Klubbat för:

30000 SEK

20 000-25 000 SEK

STIG LINDBERG, golvvas, Gustavsberg 1965, stengods, inpressad dekor av ellipser i rutnät, blåturkos glasyr, signerad Gustavsberg Studio Stig L, höjd ca 43 cm

PROVENIENS
Bengt Bram (1915-1994), fabrikschef för badkarsfabriken i Gustavsberg. På sin 50-årsdag uppvaktades Bengt av företagsledningen med denna golvvas.

167

2018-11-20