Sandro Chia, Kneeling Man

Sandro Chia, Kneeling Man
Sandro Chia, Kneeling Man
Sandro Chia, Kneeling Man
Sandro Chia, Kneeling Man
Sandro Chia, Kneeling Man
Sandro Chia, Kneeling Man
Sandro Chia, Kneeling Man
Sandro Chia, Kneeling Man
Sandro Chia, Kneeling Man
Sandro Chia, Kneeling Man
Sandro Chia, Kneeling Man
Sandro Chia, Kneeling Man
Sandro Chia, Kneeling Man
Sandro Chia, Kneeling Man
Sandro Chia, Kneeling Man
Sandro Chia, Kneeling Man
Sandro Chia, Kneeling Man
Sandro Chia, Kneeling Man

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

SANDRO CHIA
Italien, född 1946
Kneeling Man
Signerad och daterad Chia 1983, A/P 2/2. Mörkpatinerad brons, höjd 78 x 54 x 37 cm, sockel i järn, höjd 70 cm.
Gjutarmärkt Fonderia d´Arte Luigi Tommasi, Pietrasanta.

Sandro Chia utbildades vid Istituto d´Arte samt vid Accademia di Belle Arte i Florens. Konstnären blev en frontfigur inom det italienska figurativa måleriet och kom att tillhöra Transavanguardia-rörelsen (=bortom avantgardet), vilken stod för en mytologisk konceptuell konstriktning. Chia blev en ledande representant för denna nya rörelse och ingick tillsammans med Francesco Clemente och Enzo Cucchi i "de tre C:na", vilka dominerade den italienska samtidskonsten under 1900-talets slutskede.

226

2018-11-20