Salvador Dalí, Toréador, connu comme Arlequin

Klubbat för:

310000 SEK

Utropspris

400 000-500 000 SEK

SALVADOR DALÍ
Spanien 1904-1989
Toréador, connu comme Arlequin
Signerad n.h.h. med filtpenna Dalí. Gouache och svart filtpenna på papper med vattenstämpel "véritable papier [coupé d'Arches] / Torchon", 55,5 x 37,5 cm. Utförd ca 1966.
Arkivnummer: d6021
Certifikat från Archives Descharnes, daterat 14 juni 2018, medföljer

PROVENIENS
Svensk privatsamling, Stockholm

Salvador Dalí var en av den moderna konstens förgrundsgestalter, och en av de mer karismatiska och svårtolkade. Få konstnärer har betytt så mycket för modernismens, och framför allt surrealismens, uppkomst och utveckling. Han var även en av de första konstnärerna på 1900-talet som på allvar förstod massmediernas och populärpressens påverkan på samhället och kulturen. Han var en utstuderad dandy - en renässansman - ut i fingerspetsarna! Hans konstnärliga uttryckssätt påminde om renässansens idéer om universalgeniet, inga genrer var främmande för honom.

Dalí växte upp i Figueras i norra Katalonien. Under dadaismens storhetstid i Paris började den unge Dalí vid Konstakademien i Madrid, Real Academia de Bellas Artes de San Fernando, men blev snart utkastad därifrån efter att ha ifrågasatt sina lärare och initierat ett uppror bland eleverna. Vid samma tid träffade han Federico Garcia Lorca och Luis Buñuel. Därefter begav han sig till Paris där han träffade hela det unga avantgardet, Pablo Picasso samt surrealisterna André Breton, Paul Eluard, René Magritte och Max Ernst. Han anslöt sig därmed officiellt till surrealistgruppen.

Under hela sitt liv hade Dalí en enastående förmåga att dra uppmärksamhet till sig. Detta medförde att han gav sig själv titeln "excentriker", vilket irriterade personer som uppskattade hans konst lika mycket som det retade kritikerna, eftersom hans excentriska beteende ibland drog uppmärksamhet från och skymde hans konst. Dalí byggde medvetet upp bilden av sig själv som ett udda original, allt för att öka uppmärksamheten kring sin person och därmed även öka intresset för sin konst.

290

2018-11-20