Paavo Tynell, ljuskrona, Taito

Klubbat för:

120000 SEK

Schätzwert

80 000-100 000 SEK

Beschreibung

PAAVO TYNELL, ljuskrona, Taito Oy, Finland 1950-tal, formgiven 1952, mässing och vitlackerad metall, 12 ljusarmar med manschetter och ljushållare i mässing, hissanordning med motvikt, kronans höjd 73 cm, diameter 100 cm, visst slitage och färgbortfall

94

2018-11-20