Mårten Andersson, Fönsterutsikt från Ibiza

Klubbat för:

75000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

MÅRTEN ANDERSSON
1934-2017
Fönsterutsikt från Ibiza
Signerad Mårten A. Olja på duk, 92 x 73 cm.
Utförd 1965

PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, hösten 1994, katalognr 1189

LITTERATUR
Teddy Gummerus, Mårten Andersson, A&K, 1978, avbildad på helsida sid 26, katalognr 8, omnämnd sid 28

"Konstnären har i denna bild arbetat med ljusets vitala funktioner. Här finns en lätthet som understryks av speglingen i fönsterglaset, av dagerns påverkan på färgen. Samtidigt är rumsperspektivet en aning förvrängt, vilket gör att rummet förvandlas till yta, till en åskådarplats men också en plats från vilken man ser ut. Inte heller här har Mårten Andersson kunnat låta bli de dekorativa effekterna. Hans vilja att ge bilden en ram av saga och overklighet har tagit överhanden. Han låter färgen leka sitt eget mönster på de väggar som ursprungligen är vitkalkade, som de oftast är i Södern. Resultatet blir en genomskinlighet i färgen som släpper fram de underliggande vita ytornas eget absoberande ljus." (Teddy Gummerus)

235

2018-11-20