Kay Bojesen, matbestick silver

Klubbat för:

14000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

KAY BOJESEN, matbesticksdelar, 12 st., sterlingsilver, modell Grand Prix, design 1938, soppslev och uppläggningssked (19,3 cm) stämplade Hugo Strömdahl, Stockholm 1953 respektive 1955, såsslev, 2 uppläggningsskedar, 3 uppläggningsgafflar, 2 serveringsspadar, 2 såsskedar, tillverkade på egen verkstad Danmark, total vikt 675 g

HISTORIK
Kay Bojesen ritade detta bestick 1938 och fick 1:a pris vid Triennalen i Milano 1951, efter detta fick besticket namnet "Grand Prix".
Firma Hugo Strömdahl Stockholm tillverkade under 1950-60-talet Kay Bojesens föremål i silver.

150

2018-11-20