Josef Frank, spegel, Svenskt Tenn

Klubbat för:

6000 SEK

8 000-10 000 SEK

JOSEF FRANK, spegel, Svenskt Tenn, 1940-50-tal, ram i mahogny, 92 x 82 cm, smärre slitage

HISTORIK
I Svenskt Tenns arkiv finns en ritning med olika varianter av spegelramar där denna finns med, dock utan modellnummer. Ritningarna är troligen daterade 1940-50-tal.

2

2018-11-20