Gösta Adrian-Nilsson, Komposition

Klubbat för:

240000 SEK

30 000-40 000 SEK

GÖSTA ADRIAN-NILSSON
1884-1965
Abstrakt komposition
Olja på duk fäst på pannå av papp, 31,5 x 25 cm
Utförd ca 1919

Jämför med målningarna Abstrakt I, II och III utförda 1919. Den förstnämnda ställdes ut på Februarigruppens utställning samma år. Trean ställdes ut på Liljevalchs höstutställning samma år. Konstnärens första renodlade non-figurativa målningar.

PROVENIENS
Skulptören Arne Jones, Stockholm
därefter hans bror antikvariatsbokhandlare Ragnar Jones, Stockholm
Nuvarande ägare köpte målningen av ovanstående

209

2018-11-20