Fernandez Arman, Violon brisé

Fernandez Arman, Violon brisé
Fernandez Arman, Violon brisé
Fernandez Arman, Violon brisé
Fernandez Arman, Violon brisé
Fernandez Arman, Violon brisé
Fernandez Arman, Violon brisé
Fernandez Arman, Violon brisé
Fernandez Arman, Violon brisé
Fernandez Arman, Violon brisé
Fernandez Arman, Violon brisé
Fernandez Arman, Violon brisé
Fernandez Arman, Violon brisé
Fernandez Arman, Violon brisé
Fernandez Arman, Violon brisé

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

150 000-175 000 SEK

FERNANDEZ ARMAN
Frankrike 1928-2005
Violon brisé
Signerad Arman. Brända fioldelar i UV behandlat polyerter och plexiglas, 45 x 26 x 13 cm. Uförd omkring 1973. Unik och original exempel.
Signed. Executed ca 1973. Violin in plexi.

This work is recorded in the Arman Studio Archives, New York under number: APA#8208.73.109

PROVENIENS
Galerie Jean-Marie Cupillard, Saint Tropez, 1983. Utställning Arman-César

266

2018-11-20