Evert Lundquist, Röd modell

Evert Lundquist, Röd modell
Evert Lundquist, Röd modell
Evert Lundquist, Röd modell
Evert Lundquist, Röd modell
Evert Lundquist, Röd modell
Evert Lundquist, Röd modell
Evert Lundquist, Röd modell
Evert Lundquist, Röd modell
Evert Lundquist, Röd modell
Evert Lundquist, Röd modell

Klubbat för:

115000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

EVERT LUNDQUIST
1904-1994
Röd modell
På baksidan signerad och daterad Evert Lundquist 1955. Olja på duk, 95,5 x 67 cm, monterad i egenhändigt utförd ram.

PROVENIENS
Inköpt på 1960-talet
därefter vidare i arv till nuvarande ägare

Ägaren besökte konstnären i hans ateljé i Drottningholm för att få målningen signerad. Evert Lundquist tyckte detta var märkligt och sade "Äsch, det ser väl alla att jag har gjort denna målning".

231

2018-11-20