Albin Amelin, Fjäll Svolvaer

Albin Amelin, Fjäll Svolvaer
Albin Amelin, Fjäll Svolvaer
Albin Amelin, Fjäll Svolvaer
Albin Amelin, Fjäll Svolvaer
Albin Amelin, Fjäll Svolvaer
Albin Amelin, Fjäll Svolvaer
Albin Amelin, Fjäll Svolvaer
Albin Amelin, Fjäll Svolvaer
Albin Amelin, Fjäll Svolvaer
Albin Amelin, Fjäll Svolvaer
Albin Amelin, Fjäll Svolvaer
Albin Amelin, Fjäll Svolvaer
Albin Amelin, Fjäll Svolvaer
Albin Amelin, Fjäll Svolvaer

Klubbat för:

59500 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

ALBIN AMELIN
1902-1975
Fjäll Svolvaer
Signerad Amelin och på baksidan daterad 1937. Olja på duk, 100 x 81,5 cm.

Vårvintern 1936 besökte Albin Amelin Svolvaer och året därpå även Narvik. Målningarna därifrån ställdes 1937 ut på Färg och Form i Stockholm. Katalogförteckningen är imponerande, man förstår att han arbetat för fullt. Detta storstilade och dramatiska landskap tycks ha fascinerat Amelin, uppenbarligen var det en natur som tilltalade honom särskilt väl. I dessa landskapsmålningar kommer man osökt att tänka på van Goghs måleri som Amelin beundrade mycket, såväl kraften som form och ljus. Här uppe i norr upplevde målaren växlingen mellan ett mer eteriskt ljus och ett ljus som framhävde de feta färgernas ogenomtränglighet. Han skriver: "Himlen har klarnat. Fylld av draperier i alla färger. Nordlyset! Sänder isgröna spjut ned till hamnens myriader av lanternor. Det är oförlikneligt grannt häruppe i Norden. Men fan så svårt att komma åt. Mera sken, ljus än materia."

215

2018-11-20