Yves Klein, La Terre Bleue

Yves Klein, La Terre Bleue
Yves Klein, La Terre Bleue
Yves Klein, La Terre Bleue
Yves Klein, La Terre Bleue
Yves Klein, La Terre Bleue
Yves Klein, La Terre Bleue
Yves Klein, La Terre Bleue
Yves Klein, La Terre Bleue

Klubbat för:

410000 SEK

Utropspris

250 000-300 000 SEK

YVES KLEIN
Frankrike 1928-1962
La Terre Bleue
Numrerad på etikett under basen 58/300. Blått pigment på gipsgjutning/metall, höjd 35 cm.
Komponerad 1957.
Gjuten av Jean-Paul Ledeur, Paris.
Monterad i plexiglaslåda.
.
PROVENIENS
Galerie Bonnier Genève
.

Yves Klein var konstnären som rörde sig fritt mellan olika konstnärliga discipliner. Måleri, performance och skulptur var lika betydelsefulla uttryckssätt för denna konceptuella konstnär.
Klein utbildade sig aldrig formellt men växte upp i ett konstnärshem i Paris. Somrarna tillbringade han i Cagnes-sur-Mere där han lärde känna poeten Claude Pascal och skulptören Armand Fernandez (Arman). På en strand i Nice delade de tre vännerna in världen mellan sig, Arman fick den materiella världen, Pascal tilldelades luften och Klein fick himlen och den ändlösa rymden. Denna symboliska uppdelning var inledningen till ett konstnärskap som skulle komma att utforska den tomma rymden och det sinnliga.
För honom var blå en unik färg med kraften att göra det immateriella och osynliga, såsom rymden och himlen synlig. År 1957 förklarade Yves Klein att hela världen är blå. Han markerade detta genom att skapa en jordglob i den egna varumärkesskyddade ultramarina färgen IKB, International Klein Bleu.

525

2017-11-10