Nils Sjögren, Stående kvinna

Nils Sjögren, Stående kvinna
Nils Sjögren, Stående kvinna
Nils Sjögren, Stående kvinna
Nils Sjögren, Stående kvinna
Nils Sjögren, Stående kvinna
Nils Sjögren, Stående kvinna
Nils Sjögren, Stående kvinna
Nils Sjögren, Stående kvinna
Nils Sjögren, Stående kvinna
Nils Sjögren, Stående kvinna
Nils Sjögren, Stående kvinna
Nils Sjögren, Stående kvinna

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

NILS SJÖGREN
1894-1952
Stående kvinna
Signerad och daterad Nils Sjögren 1950. Patinerad brons, höjd 134 cm.
Gjutarmärkt Herman Bergman Fud
.
.
NILS SJÖGREN
Konstnären och skulptören Nils Sjögren började tidigt att ägna sig åt teckning och hans sista månader i gymnasiet kompletterades med kvällslektioner på Carl Wilhelmsons Målarskola. Efter studenten 1914 började han studera arkeologi och konsthistoria vid Uppsala universitet. Vid sidan av studierna fortsatte han att teckna och måla. Det var även under denna period som Nils började intressera sig för skulptur. Våren 1918 fick han tillgång till egen ateljé vilken gav honom möjlighet att skapa skulpturer i större format. Vid denna tid gifte han sig med Anna Christensson.
.
Det var under en studieresa till Paris som Nils Sjögren började arbeta med skulptur på allvar och vilket även ledde till flera succéartade utställningar. Under tidigt 1920-tal gjorde Nils med familj flera studieresor, bland annat till Dresden, Berlin, München, Amsterdam, Rom och Bryssel. Åter i Stockholm 1922 fick Nils Sjögren plats som medhjälpare till den berömde bildhuggaren Christian Eriksson och tiden hos honom betydde mycket för hans fortsatta utveckling. Han vann förstapris i tävlingen om ett Vasamonument i Kalmar, vilket resulterade i Vasabrunnen (1928). 1926 vikarierade han som lärare för Carl Milles på Konsthögskolan i Stockholm. 1928 blir han invald i Konstakademien, 1931-32 tjänstgjorde han som vikarierande professor på skolan, 1932-38 som tillförordnad och 1938-41 som ordinarie professor.
.
Nils Sjögren hade många stora offentliga uppdrag som skulptör. Hans största offentliga verk är Teaterbrunnen, eller Tragos, framför Operan i Malmö (1945-53). Bland andra offentliga uppdrag kan nämnas portalreliefer för Asplunds Bibliotek i Stockholm (1928), en Engelbrektsfris för Örebro Slott (1928), Sjuhäradsbrunnen i Borås (1934-41), Systrarna för Mosebacke torg i Stockholm (1935-45), De fyra elementens brunn i Enköping (1941-58) och Rochdalemonumentet vid Sjöudden i Saltsjöbaden (1944)
.
Nils och Anna Sjögren förvärvade 1938 Villa Matadi i Saltsjöbaden. Familjen Sjögren blev centrala i Nacka kommuns konstnärskoloni, för vilken paret Sjögrens Villa Matadi, liksom Isaac Grünewalds Grünewaldvilla, blev en viktig samlingspunkt. Under andra världskriget blev huset en mötesplats för nordiska konstnärer och författare.

477

2017-11-10