Lucie Rie, skål, London omkring 1955

Klubbat för:

24000 SEK

20 000-25 000 SEK

LUCIE RIE, skål, London omkring 1955, stengods, fläckig glasyr med kantrand i rinnande manganoxid, inpressad signatur LR, höjd 8,5, diameter ca 15 cm

PROVENIENS
Inköpt av konstnären Brita Ahnoff (1915-2007) på utställningen "Bohus Stickning - Lucie Rie Pottery", Röhsska konstslöjdmuseet, Göteborg, 12-27 februari 1955, därefter i arv.

HISTORIK
Utställningen "Bohus Stickning - Lucie Rie Pottery" på Röhsska konstslöjdmuseet 1955 är historiskt betydelsefull som den första utställningen av Lucie Ries och Hans Copers keramik i Skandinavien. I utställningen ingick stickade plagg från föreningen Bohus Stickning samt keramiska föremål av Lucie Rie och Hans Coper. Den sistnämnde arbetade vid denna tid fortfarande i Lucie Ries verkstad, där han hade börjat som assistent 1946 men efterhand kunnat utveckla en självständig produktion. Utställningssamarbetet mellan den lokala textilproducenten Bohus Stickning och några av 1950-talets mest kända internationella keramiker kan synas oväntat, men speglar på ett intressant sätt de personliga nätverkens och resornas betydelse. Utställningen byggde vidare på svensk-engelska kontakter som etablerats i samband med Bernard Leachs utställning på Röhsska konstslöjdmuseet 1949. Bernard Leach träffade under sitt besök i Göteborg landshövdingehustrun Emma Jacobsson (1883-1977), med vilken han kom att korrespondera brevledes. Emma Jacobsson ledde föreningen Bohus Stickning, som producerade exklusiva handstickade plagg. På Leachs initiativ bjöds Emma Jacobsson in som en av få skandinaviska deltagare till The International Conference of Craftsmen in Pottery and Textiles på Dartington Hall i England 1952. Lucie Rie och Emma Jacobsson, som båda var judinnor och uppväxta i Wien, möttes under konferensen och det är högst troligt att det var detta möte som ledde fram till utställningen i Göteborg 1955. Även keramikern Kurt Ekholm, vid denna tid knuten till Slöjdföreningens skola, vägg i vägg med Röhsska konstslöjdmuseet, deltog i konferensen 1952 på Dartington Hall och hade efteråt kontakt med de brittiska kollegorna. Utställningen på Röhsska konstslöjdmuseet blev en stor succé. Bland köparna av Ries och Copers keramik fanns Röhsska och Nationalmuseum såväl som kända designprofiler som Wilhelm Kåge, Göta Trägårdh och Erik Chambert. Konstnären Brita Ahnoff, köpare av den skål som säljs här, var syster till keramikern Ingrid Atterberg.

393

2017-11-09