Ivan Ivarson, Trädgårdspaviljongen

Klubbat för:

95000 SEK

Arviointi

100 000-150 000 SEK

Kuvaus

IVAN IVARSON
1900-1939
Trädgårdspaviljongen
Signerad Ivarson. Olja på duk, 42 x 54 cm.
Utförd 1934
.
PROVENIENS
Einar Stubelius, Göteborg
.
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, sjunde delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 382, samling 640

453

Päivämäärä:

2017-11-10