Gunnar Nilsson, Våren

Gunnar Nilsson, Våren
Gunnar Nilsson, Våren
Gunnar Nilsson, Våren
Gunnar Nilsson, Våren
Gunnar Nilsson, Våren
Gunnar Nilsson, Våren

Klubbat för:

46000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

GUNNAR NILSSON
1904-1995
Våren
Signerad och daterad Gunnar Nilsson 1947. Stengöt, höjd 128 cm.
.
Gunnar Nilsson skapade Våren till Trädgårdsföreningen i Göteborg. Skulpturen i marmor invigdes 1950. En version i stengöt finns i Parken Zoo i Eskilstuna.

496

2017-11-10