Gunnar Löberg, Spektrumbacillen

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

GUNNAR LÖBERG
1893-1950
Spektrumbacillen
Signerad och daterad G. Löberg 1932. Olja på duk, 51 x 56 cm.

UTSTÄLLD
Gunnar Löberg, Eskilstuna Konstmuseum, 1980, katalognr 32

LITTERATUR
Bengt V. Wall: Gunnar Löberg - Det förbisedda geniet, Stockholm 1952, avbildad bild 45 (felvänd)

"Jag är utan riktning och personligt särmärke.
Det må tillåtas mig att vara det, när det gäller
att nå högre värden."

I Gunnar Löbergs måleriska bildvärld är verkligheten som nitroglycerin, balanserande på gränsen till explosion. Färgerna riskerar att rämna och spränger varje traditionelluppfattning om palettens spännvidd. Mitt bland dissonanserna finns också ömsint anslag, vilket skapar en unik klang.

Löbergs målningar har en överraskande samtidskänsla och äger en karaktär som gör dem svåra att placera i tiden. I viss mån är målningarna mer aktuella idag än när de tillkom. Att klassicera och sätta namn på hans arbeten är svårt även om de traditionella ismerna så klart kan spåras, kubismens söndrande och återbyggande, expressionismens temperament och andliga högspändhet och inte minst surrealismens introverta drag som finns personligt tolkat i målningarna.

I Spektrumbacillen från 1932 anar man konstnärens fascination, eller kanske rädsla, för det som inte går att se. Men när ljuset bryts i till exempel en prisma och sedan reflekteras till våra ögon ser vi de olika våglängderna som olika färger, och kanske också som oönskade ting.

410

2017-11-10