Fritiof Schüldt, Stilleben

Fritiof Schüldt, Stilleben
Fritiof Schüldt, Stilleben
Fritiof Schüldt, Stilleben
Fritiof Schüldt, Stilleben
Fritiof Schüldt, Stilleben
Fritiof Schüldt, Stilleben
Fritiof Schüldt, Stilleben
Fritiof Schüldt, Stilleben

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

FRITIOF SCHÜLDT
1895-1978
Stilleben
Signerad Schüldt. Olja på duk, 66 x 81 cm.
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, Moderna, auktion 431, våren 1985, katalognr 295
UTSTÄLLD
Konstnärernas hus, Oslo 1936, katalognr 241
Konstakademien, Stockholm 1941, katalognr 278
LITTERATUR
Gunnel och Kjell Swärd: 200 svenska målare, Klippan 1979, avbildad sidan 291

437

2017-11-10