Erik Olson, Blå mittpunkt

Erik Olson, Blå mittpunkt
Erik Olson, Blå mittpunkt
Erik Olson, Blå mittpunkt
Erik Olson, Blå mittpunkt
Erik Olson, Blå mittpunkt
Erik Olson, Blå mittpunkt
Erik Olson, Blå mittpunkt
Erik Olson, Blå mittpunkt

Klubbat för:

500000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

ERIK OLSON
1901-1986
Blå mittpunkt
Signerad och daterad Erik Olson 1930 i övre vänstra hörnet samt i nedre högra hörnet. Olja på duk fäst på pannå, 25,5 x 35 cm.
Märkt på baksidan: 14 Boulevard Victor Hugo Saint Germain en Laye S. (=Seine) et O. (=Oise) France.
.
PROVENIENS
Beijers Auktioner, auktion nr 38, Moderna, hösten 1989, katalognr 404
Bukowski Auktioner, auktion nr 485, Moderna, hösten 1992, katalognr 198
Bukowski Auktioner, auktion nr 505, Moderna, hösten 1997, katalognr 270

408

2017-11-10