Erik Jönsson, Franskt stadsmotiv

Klubbat för:

75000 SEK

50 000-60 000 SEK

ERIK JÖNSSON
1893-1950
Franskt stadsmotiv
Signerad och daterad E. Jönsson -22. Olja på duk, 55 x 46 cm.

Erik Jönsson studerade vid Althins målarskola i Stockholm 1915-17. Därefter for han till Köpenhamn och blev privatelev hos Johan Rodhe. Mer inflytande hittade han hos André Lhote i Paris där han studerade 1920. Här började han arbeta i en ljusare färgskala och utförde precis som Lhote kubiserande landskapsskildringar av vilka den här aktuella oljan från 1922 är ett praktexempel med känsligt utförda speglingar i vattnet.

I den aktuella utställningen på Prins Eugens Waldemarsudde över André Lhote och dennes svenska elever kan man se hur väl den aktuella målningen påverkats av Lhotes eget måleri samtidigt som färgskalan är Jönssons egen.

Jönsson är representerad vid samtliga ledande svenska museer inklusive Moderna Museet, Prins Eugens Waldemarsudde samt museerna i Göteborg, Malmö och Norrköping.

417

2017-11-10