Carl Kylberg, Sommar

Carl Kylberg, Sommar
Carl Kylberg, Sommar
Carl Kylberg, Sommar
Carl Kylberg, Sommar
Carl Kylberg, Sommar
Carl Kylberg, Sommar
Carl Kylberg, Sommar
Carl Kylberg, Sommar

Klubbat för:

80000 SEK

80 000-100 000 SEK

CARL KYLBERG
1878-1952
Sommar
Signerad CK. Olja på duk fäst på pannå, 51 x 61 cm.
Utförd omkring 1925

PROVENIENS
David Bondesson, Stockholm

UTSTÄLLD
Samlarnas utställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1937, katalognr 296 (med titeln: Landskap)

LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 162, samling 213

497

2017-11-10