Björn Trägårdh, bord, Svenskt Tenn, 1930-tal

Klubbat för:

70000 SEK

20 000-25 000 SEK

BJÖRN TRÄGÅRDH, tillskrivet, bord, Svenskt Tenn, Stockholm 1930-tal, modellnummer 158, björk, runt med två hyllplan, märkt med metallbricka SVENSKT TENN STRANDVÄGEN 5 A STOCKHOLM samt med blyerts "enligt ritning 158" och otydligt "Trägårdh", höjd 57, diameter 75 cm, mindre slitage

HISTORIK
Modellen finns avbildad i Svenskt Tenns första möbelkatalog från 1931 och kostade då 84 kronor. Det är även mycket ovanligt med metallbrickan som enligt uppgift bara användes mellan åren 1930-35.

23

2017-11-09