Axel Kargel, Gult sädesfält mot blått hav

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

AXEL KARGEL
1896-1971
Gult sädesfält mot blått hav
Signerad och daterad A. Kargel Öland 1959. Tempera på duk fäst på pannå, 28 x 44 cm.
På baksidan dedikation

PROVENIENS
I samma familjs ägo sedan 1963 (gåva från konstnären)

UTSTÄLLD
Minnesutställningen över Axel Kargel, Konstnärshuset - Kalmar Konstmuseum, 1973

2017-11-10