Arne Jacobsen, golvlampor, 1 par, Louis Poulsen

Klubbat för:

48000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

ARNE JACOBSEN, golvlampor, 1 par, Louis Poulsen, koppar, modell AJ-lampa ritad för SAS Royal hotel i Köpenhamn 1957, märkta under foten LP 254, höjd 130 cm, mindre skador, fläckar

PROVENIENS
Dansk-svenske arkitekten Bent Jörgen Jörgensen (BJJ). Jörgensen utexaminerades från Kunstakademiets Arkitektskole i Köpenhamn 1942. Han anställdes hos arkitekt Vilhelm Lauritzen i Köpenhamn 1941, hos Arne Jacobsen som chefsarkitekt i Jægersborg 1942 samt hos Hans Westman i Lund 1945. Han drev eget arkitektkontor i Växjö från 1947.

134

2017-11-09