André Brasilier, Les deux bouquets

Klubbat för:

700000 SEK

Utropspris

800 000-1 000 000 SEK

ANDRÉ BRASILIER
Frankrike, född 1929
Les deux bouquets
Signerad på baksidan André Brasilier. Olja på duk, 146 x 97 cm.

PROVENIENS
Galerie des Chaudronniers, Genève

Om man tänker på ordet stämningar hänvisar det till något som i sig är ganska obestämt. Ljus, ljud, lukter - och något som av en eller annan anledning är betydelsefullt. För det som vi kommer i kontakt med i Andre Brasiliers konst är just stämningar. Bilden av minnet där det plötsligt tar en tillbaka till ett magiskt ögonblick.

I Brasiliers målningar går skikten samman och med en slöjliknande färgpåläggning skapar han ett skirt och elegant måleri. Men lättheten i kompositionerna är inte enkel. Det tydligt dekorativa i hans kompositioner öppnar upp för ytterligare dimensioner och metafysiska visioner. I en närmast asketisk enkelhet i färg och form transporterar han betraktaren till fantasifulla landskap med drömska figurer.

Återkommande teman i hans konstnärskap är landskapet, hästar och kvinnogestalter. Motivet "kvinna som blomma" eller Femme-Fleur är en poetisk föreställning som för tankarna till Picassos många versioner på temat. Musan i Brasiliers målningar är hans hustru Chantal och i den aktuella målningen porträtteras hon i elegant profil inramad av ymniga blomsterarrangemang. Med en flytande färgpåläggning sammanbinds de toppställda blomsterklasarnas former med Chantals mjuka siluett.

Brasilier växte upp i ett konstnärshem i Loire. Efter studier på Ècole des Beaux-Arts i Paris följde ganska omedelbar framgång med Prix Florence-Blumenthal 1952 och Grand Prix de Rome 1953. Under tre år levde och arbetade han i Villa di Medici utanför Rom, ett privilegium som utfärdas av Franska akademien. Med utställningar över hela världen räknas han som en av Frankrikes mest framstående levande konstnärer. Ett hundratal målningar visades 2005 i en retrospektiv på Eremitaget i Sankt Petersburg.

547

2017-11-10