Victor Vasarely, Matt-13

Victor Vasarely, Matt-13
Victor Vasarely, Matt-13
Victor Vasarely, Matt-13
Victor Vasarely, Matt-13
Victor Vasarely, Matt-13
Victor Vasarely, Matt-13
Victor Vasarely, Matt-13
Victor Vasarely, Matt-13

Klubbat för:

380000 SEK

Utropspris

300 000-400 000 SEK

VICTOR VASARELY
Ungern/Frankrike 1908-1997
MATT-13
Signerad Vasarely samt signerad och daterad på baksidan 3367 Vasarely 1985. Akryl på duk, 96 x 81 cm.
.
Äktheten bekräftad av Pierre Vasarely
The authencity is confirmed by Pierre Vasarely.
.
Efter studentexamen 1925 började Vasarely att studera medicin vid universitetet i Budapest men övergav medicinen efter bara ett par år för att bedriva konststudier på heltid. Den första separatutställningen ägde rum i den ungerska huvudstaden 1930, samma år flyttade han till Paris. En av anledningarna till flytten var att Ungern hade förvandlats till en småstat mycket beroende på efterkrigstidens svåra sociala förhållanden. Sannolikt var också möjligheterna att etablera sig som konstnär större i Frankrike än i Ungern. I Paris försörjde han sig i början som reklamtecknare.
Vasarely arbetade intellektuellt med en medvetenhet som hos en vetenskapsman. Han ansåg att konstskapandet var ett arbete, i grunden en praktisk verksamhet. Han saknade därför förståelse för den sk fria konsten, den konst som bygger på slumpen och på subjektiva infall. Här stod han verkligen i bjärt kontrast till Action Painting i USA och även i Europa (t ex Cobra-gruppen).
Ofta betraktas Vasarely som op-konstens fader där man ville ge bildmässig utformning åt illusoriska rörelser orsakade av retningar på näthinnan. Det är idéer som också utvecklades av Mondrian, De Stijl, Bauhaus, Malevitj och Herbin.

719

2017-05-11