Vera Nilsson, Barbro

Vera Nilsson, Barbro
Vera Nilsson, Barbro
Vera Nilsson, Barbro
Vera Nilsson, Barbro
Vera Nilsson, Barbro
Vera Nilsson, Barbro
Vera Nilsson, Barbro
Vera Nilsson, Barbro

Klubbat för:

100000 SEK

Utropspris

125 000-150 000 SEK

VERA NILSSON
1888-1979
Barbro
Signerad VN. Olja på duk, 92 x 65 cm.
Enligt påskrift utförd 1934
.
PROVENIENS
Dr Ruby Lind, Heleneborg, Stockholm
Susanne Lind, Lidingö, Stockholm
.
UTSTÄLLD
Retrospektiv utställning, 1975, katalognummer 70
Vera Nilsson, Eskilstuna Konstmuseum, 25 februari-8 april 1990, katalognr 42
Vera Nilsson, Lunds Konsthall, 21 april-4 juni 1990, katalognr 42
.
LITTERATUR
Göran M. Silfverstolpe, Vera Nilsson, SAK publikation 95, 1986, avbildad på sidan 76
.
.
"Barbro förekommer i flera målningar och teckningar under mitten av 1930-talet, Barbro springande, Barbro skrattande, Barbro trumpen, med flera. Bakgrunden var att en kvinnlig läkare frågade Vera Nilsson om hon ville göra ett porträtt av hennes dotter. Svaret blev i princip nekande, Vera tog inte emot beställningar, men om Barbro kom och besökte hemmet på Högbergsgatan så kunde det kanske resultera i något. Och det gjorde det verkligen."
ur Göran M. Silfverstolpe, Vera Nilsson, SAK 1986

"Under första delen av Vera Nilssons konstnärskap framställer hon med förkärlek den lilla världen, som också kan vara den storas spegelbild. Kanske är det så att konstnären vill berätta att alla människor har ett litet barn inom sig. Hon skildrar något som man inte ser men som ändå är verkligt, en stämning, ett sinnestillstånd och stor inlevelse i barnets känslor och situation samt respekt för barnet som människa. Barnen på Vera Nilssons målningar är små gestalter som alltid berättar om hur det är att vara människa. Hon gestaltar barn likvärdiga med vuxna, de är människor med egen integritet och personlighet, som med stort allvar går upp i sina lekar och aktiviteter. Aldrig någonsin förfaller hon till att teckna barn som något gulligt eller rörande för vuxna att se på. Hon förskönar inte, hon iakttar och skildrar just mysteriet barn. Det är denna friska djärvhet som är hennes signum."
Ur Lena Månsson, Tidningen Kulturen 30 augusti 2011

624

2017-05-11