Sven X:et Erixson, Utsikt från Södermalm mot Årsta

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

SVEN X:ET ERIXSON
1899-1970
Utsikt från Södermalm mot Årstabron i Stockholm
Signerad och daterad Sven Erixson -38. Olja på pannå, 39 x 40 cm.
Påskrift på baksidan "Målad den måndagen Hitler stängde dörren i Berlin"
.
PROVENIENS
Med. dr Gunnar Jönssons samling, Nockeby
därefter i arv till nuvarande ägare.
.
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Bokkonst, Göteborg 1942, omnämnd sidan 248, samling 378 (med titeln: Sommardag)
.
Gunnar Jönsson var god vän med konstnären och hans hustru Ingeborg "Bojan".

542

2017-05-11