Sven Alfons, Vanitas

Sven Alfons, Vanitas
Sven Alfons, Vanitas
Sven Alfons, Vanitas
Sven Alfons, Vanitas
Sven Alfons, Vanitas
Sven Alfons, Vanitas
Sven Alfons, Vanitas
Sven Alfons, Vanitas

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

SVEN ALFONS
1918-1996
Vanitas
Signerad och daterad Alfons -70. Olja på duk, 92 x 65 cm.
.
PROVENIENS
Professor Ulla Ehrensvärd, Stockholm
.
UTSTÄLLD
Gummesons Konstgalleri, utställning 340, Stockholm 1970, katalognr 30
Sven Alfons, Konstakademien, Stockholm 1990, katalognr 1
Sven Alfons, Lunds konsthall 1991
.
LITTERATUR
Sven Alfons, Om vistelsen i trädens kronor, Stockholm 1990, avbildad på helsida i färg sidan 25
.
Tavlans första ägare, professor Ulla Ehrensvärd, var god vän med konstnären. Alfons lånade senare in tavlan till en utställning, men konstaterade i samband med detta att han önskade komplettera målningen. Han bad därför om ägarens tillstånd att få tillfoga ett brev i konstverket vilket han också fick. Händelsen har senare gett upphov till många samtal i vänkretsen om hur en konstnär vet när ett konstverk är "färdigt".

618

2017-05-11