Staffan Hallström, Gulliver

Staffan Hallström, Gulliver
Staffan Hallström, Gulliver
Staffan Hallström, Gulliver
Staffan Hallström, Gulliver
Staffan Hallström, Gulliver
Staffan Hallström, Gulliver
Staffan Hallström, Gulliver
Staffan Hallström, Gulliver

Klubbat för:

150000 SEK

Utropspris

200 000-250 000 SEK

STAFFAN HALLSTRÖM
1914-1976
Gulliver
Signerad och daterad Staffan Hallström / SH 70-74 / SH 69. Olja på duk, 58 x 74,5 cm.

PROVENIENS
Galleri Glemminge, Glemmingebro

Staffan Hallströms bilder står nära sagans värld, där människan ofta tar form av andra väsen. För Hallström blev skildringen av hundar ett livsprojekt, men även gunghästar, schackpjäser och historiska händelser vävs samman till egna berättelser av konstnären. Staffan Hallström intresserade sig för individens rätt - inte den stora massans, som snarare stod för förtryck. Det handlade också om konstnärens rätt att få hävda sin värld i motsats till det likriktade samhälle där massans klampande fötter stod för riktlinjerna.

Hallströms pappa hade rest i Ryssland och tagit med sig sagoböcker av Aleksandr Pusjkin, vilka starkt påverkade den unge Hallström. Målningen där den amerikanske astronauten fick stå som modell för målningen Gulliver/Astronauten, är en modern version av J Swifts klassiska berättelse Gullivers resor. En leksaksfigur i plast, i form av en astronaut hängande från taket i ateljén, blev förebild till målningen i svartvitt. En tyngd i den fastbundna kroppen, sedan bortforslad av lilleputtar, svävar över bilden som helhet. Men en inre kraft hotar att spränga repen, massan bävar - är han en välgörare eller är han på väg att krossa kollektivet?

Att jämföras med vår egen tid där det strömlinjeformade kollektivet iföljer animerade förebilder, påhittade karaktärer som påverkar vår vardag. Tänk att få bidra med det som är speciellt för varje enskild person, kanske var det den känslan Staffan Hallström ville förmedla.

644

2017-05-11