Staffan Hallström, Fågelskrämma

Klubbat för:

71000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

STAFFAN HALLSTRÖM
1914-1976
Fågelskrämma
Signerad SH. Olja på duk, 90 x 100 cm.
Utförd 1954

PROVENIENS
Mary och Ingemar Bergströms konstsamling, Östersund

UTSTÄLLD
Staffan Hallström - 100 oljemålningar, Konstakademien, Stockholm 30 september - 29 oktober 1961, arrangerad i samarbete med Gummesons Konstgalleri, katalognr 37 (avbildad i utställningskatalogen)

LITTERATUR
Stig Johansson: Staffan Hallström, SAK Svenska Allmänna Konstföreningens publikation lxxxix, Stockholm 1980, avbildad på s. 88.

647

2017-05-11