Sigrid Hjertén, Vår i Bièvres

Sigrid Hjertén, Vår i Bièvres
Sigrid Hjertén, Vår i Bièvres
Sigrid Hjertén, Vår i Bièvres
Sigrid Hjertén, Vår i Bièvres
Sigrid Hjertén, Vår i Bièvres
Sigrid Hjertén, Vår i Bièvres
Sigrid Hjertén, Vår i Bièvres
Sigrid Hjertén, Vår i Bièvres

Klubbat för:

270000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

SIGRID HJERTÉN
1885-1948
Vår i Bièvres
Signerad Hjertén. Olja på duk, 63 x 74 cm.
Utförd 1923
.
UTSTÄLLD
Sigrid Hjerténs första separatutställning, Konstakademien, Stockholm 1936, katalognr 108.
.
LITTERATUR
Carl Palme, Sigrid Hjertén, Stockholm 1936, omnämnd sidan 37

664

2017-05-11