Sigrid Hjertén, Sol över bergen

Klubbat för:

150000 SEK

Utropspris

200 000-250 000 SEK

SIGRID HJERTÉN
1885-1948
Sol över bergen
Signerad Hjertén. Olja på pannå, 60 x 73 cm.
Utförd 1935
.
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, Moderna, våren 1998, katalognr 188
inköpt på ovanstående auktion av nuvarande ägares mor

LITTERATUR
Carl Palme: Sigrid Hjertén, Bonniers Konstböcker, Stockholm 1936, omnämnd sidan 44
.
.
Sigrid Hjertén hade ett förhållande till färgen som kan karaktäriseras både som känslomässigt och som teoretiskt. Under hennes sista år som konstnärlig skapare blev hon nästan ett medium för färgens kraft. Ständigt öppen för nya experiment lämnade hon nu tidens förebilder, Matisses måleri och expressionismen, både den tyska och van Goghs.
.
Efter mer än tio år i Frankrike flyttade familjen hem till Sverige 1932. Sigrid Hjerténs sjukdom blev alltmer påträngande men under vissa perioder mådde hon dock bättre och kunde företaga någon enstaka resa utomlands, till exempel till Sicilien 1934-35.. Vid denna tid gick Sigrid Hjerténs konstnärskap mot en nästan ofattbar styrka, måleriet kom att präglas av ett diagonalt skimrande slagregn, ett crescendo av färgkaskader som fyller hela bilden. För betraktaren blir det allt svårare att lämnas oberörd av dessa känsloladdade verk, själsligare och kraftfullare än någonsin. Där, i färgens skimmer, skedde under Sigrid Hjerténs sista år de nya upptäckterna. Tomheten fyllde hon med färg. Hon vågade och experimenterade som nästan ingen annan målare i sin generation.
.
År 1936 anordnades så äntligen Sigrid Hjerténs första stora retrospektiva utställning, på Konstakademien i Stockholm. Den blir mycket väl emottagen men själv medverkar hon bara något litet. Två år senare slutar hon måla och tystnar helt.

628

2017-05-11