Ragnar Sandberg, Stadsbild med spårvagnar

Klubbat för:

100000 SEK

Utropspris

125 000-150 000 SEK

RAGNAR SANDBERG
1902-1972
Stadsbild med spårvagnar
Signerad RS. Olja på duk fäst på pannå, 27 x 58 cm.
.
PROVENIENS
Privat svensk samling
.
Ragnar Sandberg börjar omkring 1937 metodiskt använda svart och grått i sina motiv. Inspirationen kommer delvis från en tids vistelse i Frankrike, där han ser målningar av bl a Miró, Picasso, Bores och Braque. Den sistnämdes verk beskriver han entusiastiskt: "I färg oerhört ljusa och intensíva med rent svart som ligger lik en hand över vissa delar". (Nils Ryndel, Ivarson, Sandberg, Göransson , Schiöler, s. 83) Braque lät ofta de gråsvarta tonerna överta den funktion som starka färger kunde ha i en komposition. Sandbergs måleri utvecklas nu i samma riktning. Väl hemkommen till Sverige igen var hans bildbank självklart fylld med alla intryck från Frankrike men han fortsatte att utforska måleriet utifrån hans eget Göteborg. Lilla och Stora bommen, hamnen, matroser, badande, män med fåglar är motiv som återkommer. I de till synes idylliska bilderna ryms även en svärta som är påtaglig. Sandberg var starkt engagerad mot de fascistiska strömningarna som växte sig allt starkare ute i Europa och även i Sverige. Han låter de svarta och grå inslagen verka tillsammans med den övriga färgen i en koloristisk enhet, där de svarta delarna kontrasterar mot de färgrika för att öka effekten.

575

2017-05-11