Ragnar Sandberg, På promenad i staden

Klubbat för:

560000 SEK

Utropspris

400 000-500 000 SEK

RAGNAR SANDBERG
1902-1972
På promenad i staden
Signerad och daterad R.S. -42. Olja på duk, 57 x 60 cm.
.
Ett stadens ljus sprider sig över gatorna, genom staden vandrar människorna i kvällen. Men det är någonting som har förändrats: modernismen har kommit för att stanna och med den elektriciteten. Stadsrummet fylls av ett nytt slags ljus, ett nattens ljus som reflekteras i byggnaderna, människorna och rörelsen. Hos Ragnar Sandberg ger detta en förnyad inspiration. Med hjälp av kontrasterna mellan de svärtade konturerna och ljusare pastelltonerna förmedlas den elektrifierade stadens skönhet. I de vardagliga händelserna som utspelas runtomkring honom finner Ragnar Sandberg sina motiv. I den koloristiska fantasin råder såväl intimiteten som distansen i de små detaljerna. Han klär inte staden i ett romantiskt skimmer utan intresserar sig för vardagens triviala verklighet. Han målar ett porträtt av sin egen stad.
.
De konstnärer som skulle komma att gå under benämningen Göteborgskoloristerna skulle framförallt framstå som en grupp löst sammansatta färglyriker. Ingen svensk målarkrets har tillnärmelsevis haft en så vibrerande, sjungande kolorit som dessa. Det var som att de, var och en med sin individualitet, kunde finna alldeles egna övertoner på det gemensamma instrumentet.
.
Tidigt stod Ragnar Sandberg inför valet målare eller författare. Ett val som kan förstås inte var helt lätt. Som ung var han en utsökt skribent, redan under skoltiden skrev han vers och översatte Oscar Wilde. Han valde så konsten och började studera på Valand där han strävade på till 1926 då han reste till Frankrike. Efter hemkomsten drabbades han av en period av ovisshet om den framtida banan. Han bodde hemma hos föräldrarna i Stenungsund och ägnade sig främst åt läsning. På sensommaren 1929 vände dock tvivlen och Sandberg fann en förnyad inspiration i den gode vännen från Valand, Ivan Ivarson.
.
I slutet av 1930-talet började Ragnar Sandberg alltmer att skildra hemstaden Göteborg på ett nytt sätt. Han blir en upptäcktsresande i sin egen stad och intresserar sig för de nära, vardagliga händelserna. Målningarna genomsyras av en nyfikenhet inför skilda miljöer och människor i de olika stadsdelarna. Spänningen i bilderna ökas genom den härligt uppdrivna färgskalan och poängterandet av fåtalet detaljer som sätts in i överraskande sammanhang. Som det blå tåget som färdas genom stadens kvällsljus. Med Sandbergs egna ord:
"Detaljer, lösryckta ur helheten, ger oss ofta en starkare upplevelse av helheten, än helheten själv gör."

640

2017-05-11