Otto G Carlsund, Tre plangeometriska studier

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

OTTO G CARLSUND
1897-1948
Tre plangeometriska studier
Tre stycken samramade kompositioner, vardera signerad och daterad O.G.C. -47. Färgkrita på papper, 15 x 13,5 resp 4 x 3,5 resp 3,5 x 4 cm, totalt inklusive ram 60 x 47 cm.
.
PROVENIENS
Professor Oscar Reutersvärds samling, Stockholm
.
UTSTÄLLD
Otto G. Carlsund - skisser och studier till muralmålningar, Konstnärshuset 1947, katalognr 19: "Tre utkast till vinterrum, varma toner men en kall kontrast", utställningskatalogen medföljer
Riksförbundet för bildande konst, utställning 144 RLF
Otto G. Carlsund, Liljevalchs konsthall, Stockholm 2007

584

2017-05-11