Moïse Kisling, Saint Tropez 1918

Klubbat för:

370000 SEK

Utropspris

150 000-200 000 SEK

MOÏSE KISLING
Polen/Frankrike 1891-1953
Saint Tropez, 1918
Signerad och daterad Kisling 1918 och på baksidan daterad ST. Tropez, Septembre 1918. Olja på pannå av mahogny, 45 x 55 cm.
.
PROVENIENS
Bankdirektör Rudolf Bothén
därefter i arv fram till nuvarande ägare
.
Målningen kommer att ingå i volym IV som tillägg till volym I, II och III i Catalogue Raisonné av Moïse Kislings arbeten, vilken förbereds av Jean Kisling och Marc Ottavi.
.
.
Moïse Kisling föddes i Krakow, Polen, och studerade vid stadens konstakademi för Josef Pankiewicz. Han uppmuntrades av sina lärare att resa till Paris och 19 år gammal bosatte han sig först i konstnärskvarteren i Montmartre för att efter några år flytta till Montparnasse där han umgicks med en grupp konstnärsimmigranter från östra Europa, samt med amerikaner och britter. Vid första världskrigets utbrott tog han värvning som frivillig i franska främlingslegionen. Han skadades allvarligt vid slaget i Somme 1915, vilket gav honom franskt medborgarskap. Han återkom till Paris, levde och verkade i gruppen av konstnärer i Montparnasse, den så kallade Ecole de Paris. Han blev mycket nära vän med den bulgariske konstnären Jules Pascin, ryske målaren Chaim Soutine och italienaren Amedeo Modigliani, som målade hans porträtt 1916.
.
Galerie Druet i Paris organiserade 1919 en utställning med Kislings verk vilket blev hans stora genombrott. Hans tidiga målningar visar starka influenser av Paul Cézannes måleri samt av den tidiga kubismen, Pablo Picasso och Juan Gris. Han närmar sig även fauvisterna, Matisse och Derain.

699

2017-05-11