Miguel Covarrubias, Balinesisk kvinna

Klubbat för:

70000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

MIGUEL COVARRUBIAS
Mexiko 1904-1957
Balinesisk kvinna
Signerad Covarrubias. Kolteckning på papper, 35 x 22 cm.
.
PROVENIENS
Nuvarande ägares far studerade i New York 1947 och gjorde en rundresa i USA och i Mexiko 1948. Han och hans blivande hustru var båda intresserade av mexikansk konst och denna målning har funnits i familjens ägo sedan ca 1953-54.

708

2017-05-11