Marc Chagall, La Tribu de Joseph

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

MARC CHAGALL, efter
Ryssland/Frankrike 1887-1985
La Tribu de Joseph
Färglitografi, 1964, utförd av Charles Sorlier efter förlaga av Marc Chagall. Signerad och numrerad Marc Chagall 40/150. Tryckt på Arches papper. Ur sviten Douze Maquettes de Vitraux pour Jerusalem.
I. 61 x 46 cm S. 71,5 x 52,8 cm

LITTERATUR
Sorlier CS 22

767

2017-05-11