Josef Frank, "Nilpallen", Svenskt Tenn

Josef Frank,
Josef Frank,
Josef Frank,
Josef Frank,
Josef Frank,
Josef Frank,
Josef Frank,
Josef Frank,
Josef Frank,
Josef Frank,
Josef Frank,
Josef Frank,
Josef Frank,
Josef Frank,

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

JOSEF FRANK, "Nilpallen", Svenskt Tenn, 1950-tal, modellnummer 1003, mahogny, tre ben, höjd 38 cm, slitage

HISTORIK
Pallen ritade Josef Frank för Haus und Garten. Hos Svenskt Tenn togs den upp i produktion igen 1941 i samband med en Egypten-utställning. Den kallades då för "Nilpallen".

1

2017-05-10