Jean Skoglund, Teater

Jean Skoglund, Teater
Jean Skoglund, Teater
Jean Skoglund, Teater
Jean Skoglund, Teater
Jean Skoglund, Teater
Jean Skoglund, Teater

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

JEAN SKOGLUND
1908-1948
Teater
Signerad och daterad Jean Skoglund 1936. Olja på pannå av papp, 55 x 45 cm.
På baksidan dedikation: "Till min vän Hans från din vän konstnären, 28/3 -39"
Utförd på 1930-talet
.
Jean Skoglund förknippas oftast med naturalistiska motiv som för tankarna till Gustaf Fjaestad och Bruno Liljefors, vilka såldes flitigt i konsthandeln under hans samtid. Hans blott 40-åriga liv är relativt okänt, enligt uppgift studerade han vid Blombergs målarskola i Stockholm och senare vid Konstakademiens etsningsskola. Hans konstnärliga gärning omfattade alltifrån måleri, teckningar, grafiska verk till skulptur. Under 1930-talet tillkom ett fåtal målningar som höjer sig över den övriga produktionen, utförda i en modernistisk anda, vilket auktionens målning är ett ypperligt exempel på.

500

2017-05-11