J. Christo, Wrapped Monument

J. Christo, Wrapped Monument
J. Christo, Wrapped Monument
J. Christo, Wrapped Monument
J. Christo, Wrapped Monument
J. Christo, Wrapped Monument
J. Christo, Wrapped Monument
J. Christo, Wrapped Monument
J. Christo, Wrapped Monument

Klubbat för:

180000 SEK

Utropspris

150 000-175 000 SEK

CHRISTO
USA, född 1935
Wrapped Monument to Farel - Calvin - Beze - Knox "Le mur de reformateur" (Project for Geneva)
Signerad och daterad Christo 1977. Pastell, färgkrita, blyerts och kol med collage av tyg, snören, fotografi och karta på kartong, 70 x 56 cm.

697

2017-05-11