Hilding Linnqvist, Julmarknad vid Kornhamnstorg

Klubbat för:

300000 SEK

Utropspris

300 000-350 000 SEK

HILDING LINNQVIST
1891-1984
Julmarknad vid Kornhamnstorg
Stämpelsignerad Hilding Linnqvist. Olja på duk, 161 x 120 cm.
Utförd på 1930-talet
På baksidan intygad av Märta Linnqvist, 19 februari 1986
.
UTSTÄLLD
Färg och Form, utställning nr 845, Stockholm 1998, katalognr 6
.
.
HILDING LINNQVIST
Taken är snöklädda och det vilar ett blått skymningsljus över stadens takåsar med Västerbron i fonden. Linnqvist skildrar ett Kornhamnstorg i vinterskrud där torghandeln är i full gång. I de små stånden syns kransar och granar och det är en scen som sprider sin varma vänlighet till betraktaren. De olika gestalterna som rör sig över torget och de många detaljerna väcker nyfikenhet och ger många berättelser om staden.
.
Att skildra den okonstlade verkligheten skulle bli något av naivisternas signum. Att se världen med nya ögon, inspireras av det oförstörda och finna nya skönhetsvärden där ingen annan tidigare öppnat dörrarna. Medan den ena konstriktningen avlöste den andra ute i Europa blommade i Sverige en av vårt lands mest folkkära och genuina konst. Några målare som var med och skapade den svenska naivismen var bland andra Eric Hallström, Gideon Börje, Axel Nilsson och Hilding Linnqvist. De presenterade ett måleri som vände sig från de expressionistiskt uttrycksfulla och dominerande Matisseeleverna. Naivisterna fann istället sina motiv i det som skedde runt omkring dem, i kulturhistorien och litteraturen, och skildrade detta på ett till viss del realistiskt sätt genom det oskolade barnets ögon. De sökte sig tillbaka till det intimt mänskliga och fann inspiration bland annat i det svenska 1800-talets nationalromantik. Där finns de diskreta färgackorden och ett nästan förälskat detaljbroderi som rymmer så mycket hjärta.
.
Upptäckten att förbisedda motiv kunde pressas på intensiva uttrycksvärden, tills de gav ifrån sig ett koncentrat av tidigare obemärkt skönhet, var oerhört eggande. Vardaglighetens tristess kunde genom naivistens trollstav förbytas i sin motsats. Det var det imaginativa ödets tid där fantasin och känslans lek fick råda och den faktiska iakttagelsen stå tillbaka.
.
Idag, ungefär hundra år efter naivismens genombrott, ser vi tydligt dess särställning inom den europeiska konsthistorien. I de svenska naivisternas krets är Hilding Linnqvist den mest komplicerade tillika den mest litteräre och han utvecklades till en överraskningarnas konstnär med särskild förmåga att se skönheten där ingen annan såg den.

608

2017-05-11