Ferdinand Boberg, fat silver

Ferdinand Boberg, fat silver
Ferdinand Boberg, fat silver
Ferdinand Boberg, fat silver
Ferdinand Boberg, fat silver
Ferdinand Boberg, fat silver
Ferdinand Boberg, fat silver
Ferdinand Boberg, fat silver
Ferdinand Boberg, fat silver
Ferdinand Boberg, fat silver
Ferdinand Boberg, fat silver

Klubbat för:

200000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

FERDINAND BOBERG, praktfat, bergfint silver (ca 95 %) från Sala silvergruva, stämplat Salbergets Guldsmedsfirma, Sala 1904, ovalt, driven hög relief med punsad yta av fiskar, snäckor, musslor, krabba, sjöstjärna i vatten och vattenväxter, 53x45 cm, vikt 1775 g

PROVENIENS
Gustaf Abraham Granström (1851-1941), Verkställande direktör för Sala Silvergruva 1894-1914

UTSTÄLLNING
Ett exemplar utställt på Världsutställningen i S:t Louis (USA) år 1904 och blev därifrån stulet.

LITTERATUR
Sancte Örjens Gilles årsbok 1935, Med hammare och fackla VI, artikel av Carl Sahlin "Föremål av guld och silver förfärdigade av metall från svenska bergverk", nr 24 sidan 26 samt planscher fig. 21 och 22 sid. 30 och 31.

Fatet är tillverkat i tre exemplar med tillämpande av Granströms originella metod, att med dynamitskott under vatten verkställa silverplåtens uppdrivning.

322

2017-05-10