Edna Martin, "Vintergatan", Handarbetets Vänner

Edna Martin,
Edna Martin,
Edna Martin,
Edna Martin,
Edna Martin,
Edna Martin,
Edna Martin,
Edna Martin,
Edna Martin,
Edna Martin,

Klubbat för:

280000 SEK

Utropspris

150 000-175 000 SEK

EDNA MARTIN, "Vintergatan", Handarbetets Vänner 1950-tal, formgiven 1949, flossa, signerad EM samt signatur för Handarbetets Vänner, 485 x 262 cm

LITTERATUR
Jämför skiss Uuve Snidare, Ryamattan, Prisma, Stockholm 2007 s. 73

HISTORIK
Edna Martin (1908-2003) kom som elev vid Slöjdföreningens skola i Göteborg att ställa ut på Stockholms utställningen 1930. Efter skolan kom hon att få anställning på Axevalla hemslöjd där hon var i två år innan hon kom till Föreningen för Svensk Hemlöjd i Stockholm. Här blev hon konstnärlig ledare och skapade under sina år en mängd broderier men också mönster till mattor. Hon kom 1951 att bli chef för Handarbetets Vänner - och kommer under sina 25 år att bidraga till HV världsrykte. Hon kom dessutom att 1957 bli huvudlärare vid Konstfacks textillinje under ett par år.

Skissen till auktions matta "Vintergatan" kom hon redan att rita runt 1949 då hon var anställd spå Föreningen för Svensk hemslöjd. Den kom sedan att vävas upp i flossateknik av Handarbetets Vänner i Stockholm på 1950-talet då hon var ansvarig ledare.

282

2017-05-10