Bernard Buffet, Okapi

Bernard Buffet, Okapi
Bernard Buffet, Okapi
Bernard Buffet, Okapi
Bernard Buffet, Okapi
Bernard Buffet, Okapi
Bernard Buffet, Okapi
Bernard Buffet, Okapi
Bernard Buffet, Okapi

Klubbat för:

95000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

BERNARD BUFFET
Frankrike 1928-1999
Le bestiaire "Okapi"
Signerad och daterad Bernard Buffet -53. Tusch på papper, 50 x 65 cm.
Numrerad på baksidan K47.
.
Teckningen förekommer i arkiven på Galerie Maurice Garnier
.
LITTERATUR
Yann le Pichon: Bernard Buffet, édition Maurice Garnier, 1943-1961, katalognr 244, sidan 261

715

2017-05-11