Albin Amelin, Brusande fors

Albin Amelin, Brusande fors
Albin Amelin, Brusande fors
Albin Amelin, Brusande fors
Albin Amelin, Brusande fors
Albin Amelin, Brusande fors
Albin Amelin, Brusande fors
Albin Amelin, Brusande fors
Albin Amelin, Brusande fors

Klubbat för:

115000 SEK

Utropspris

60 000-70 000 SEK

ALBIN AMELIN
1902-1975
Brusande fors
Signerad Amelin. Olja på duk, 89 x 116 cm.

LITTERATUR
Elisabeth Lidén: Albin Amelin, SAK publikation Ixxxiv, jämför motivet på sidan 108 från Stornorrforsen målat av Albin Amelin 1941.

554

2017-05-11